Kim jest Mateusz Piskorski?

Mateusz Piskorski to polski polityk, nauczyciel akademicki, politolog, publicysta i dziennikarz.

Był posłem na Sejm V kadencji z listy Samoobrony i jednym z najbardziej zaufanych współpracowników Andrzeja Leppera, który zginął w niewyjaśnionych okolicznościach w 2011 roku.

Po odejściu z Samoobrony zaangażował się w działalność naukową, ekspercką i społeczno-polityczną starając się działać na rzecz szerokiej współpracy Polski z krajami wschodu (głownie Białorusią, Rosją i Chinami) oraz demilitaryzacji Europy Środkowo-Wschodniej. Konsekwentnie od lat krytykuje udział Polski w NATO i agresywnych działaniach USA, oraz absurdy polskiej polityki wschodniej, realizowanej pod dyktando Waszyngtonu.

Wykształcenie i praca zawodowa
W 2001 roku Mateusz ukończył studia na Wydziale Nauk Politycznych na Uniwersytecie Szczecińskim. Kilka lat później, w styczniu 2011, obronił pracę doktorską na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Od tego czasu konsekwentnie pracował jako politolog i ekspert specjalizujący się w tematyce geopolityki i przemian zachodzących na obszarze państw post-radzieckich. W 2002 został zatrudniony jako wykładowca na Uniwersytecie Szczecińskim, gdzie pracował niemal nieprzerwanie do 2007 roku. Równolegle wykładał w Collegium Balticum i Wyższej Szkole Pedagogicznej w Szczecinie.

W 2008 został wybrany prezesem „Towarzystwa przyjaźni Polsko-Wenezuelskiej” oraz objął stanowisko Prezesa Zarządu w spółce Nord Media Press. Pracował również m.in. w KRRiT, a w latach 2009-2010 pełnił funkcję zastępcy dyrektora Polskiego Radia Euro.

Kolejnym etapem w życiu Mateusza była praca na Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie w charakterze adiunkta oraz na Wydziale Nauk Politycznych Wyższej Szkoły Stosunków Międzynarodowych i Amerykanistyki w Warszawie, gdzie został wybrany dziekanem.

W ramach działalności naukowej eksperckiej Mateusz Piskorski w 2007 współtworzył Europejskie Centrum Analiz Geopolitycznych (ECAG) – ośrodek analityczno-badawczy typu think-tank, jeden z z trzech w Polsce zajmujących się geopolityką. Działalność ekspercka ECAGu została doceniona nie tylko na wschodzie, ale również w Stanach Zjednoczonych, czego zwieńczeniem było podpisanie umowy o współpracy z jednym z najbardziej wpływowych ośrodków analitycznych w USA – Stratforem.

Mateusz Piskorski jest autorem i współautorem wielu artykułów i monografii, takich jak chociażby:

* Fale Tunisami. Kontestacja arabska w latach 2010-2013
* Wojna geoekonomiczna atlantyzmu z kontynentalizmem
* Hollywood as a weapon of imperialist soft-power. Political role of film industry
– Tożsamość historyczna jako narzędzie konfrontacji geopolityczne
– Polska bez NATO, czyli Polska bez wojen
* Europejska armia wyrazem kontynentalizmu?
* Wybór wystąpień i wywiadów ministra spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergieja Ławrowa

Zaś jego teksty publicystyczne ukazywały się wielokrotnie m.in. w „Polityce Narodowej”, „Obywatelu”, „Myśli Polskiej” i „Myśli.pl”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *